Kapadokya Yöresel Yeme İçme

Testi Kebabı

Kapadokya yöresel yeme içme kültürüne ait leziz yemekler hakkında tüm merak ettiklerinizi bu makalede bulabilirsiniz. Et yemeklerinden, baklagillere, hamur işlerinden tatlılara tüm lezzetleri sizin için bir araya getirdik.

Kapadokya, köklü tarihi, eşsiz doğası ve coğrafyası ile olduğu kadar yemekleri ile de ünlüdür. Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve farklı kültürlerin harmanlanması ile ortaya harika bir mutfak kültürü çıkmıştır. Organik tarım ürünlerinden et, baklagil, tahıllar ve süt ürünlerine sahip olan Kapadokya, lezzetli yemekleri ile hep öne çıkmaktadır.

Kapadokya Yemeklerinden

Testi kebabı

Kapadokya’da yüzyıllardır çömlekçiler yapılmaktadır. En lezzetli yemeklerinden biri olan testi kebabı da bu toprak çömleklerden lezzet almaktadır. Adı üstünde testi de pişen etin tadı damağınızda kalacak ve bu lezzeti hiç unutmayacaksınız. Kuzu eti, sarımsak, soğan ve domatesin harmanlanarak ağır ateşte iki saat pişirilmesi ile ortaya nefis mi nefis testi kebabı çıkmaktadır. Yemeğin sunumu da bir o kadar enteresandır. Testi kırıldığı an yemeğin mis gibi kokusu iştah kabartmaktadır.

Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası - Kapadokya yöresel yeme içme

Arabaşı Çorbası – Kapadokya yöresel yeme içme

Çorba her ne kadar Yozgat yöresine ait olsa da Kapadokya’da da oldukça ünlüdür. İçinizi ısıtacak Arapaşı çorbasını Kapadokya hemen her restoran ve lokanta da tatmanız mümkündür. Tavuk eti ve tavuk suyu ile yapılan çorbanın kıvamı un ile arttırılıp, çeşitli baharatlarla lezzetlendiriliyor. Yanında özel hamuru ile ikram edilen çorbayı mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Çebiç Yemeği

Çebiç Yemeği Konya’ya ait bir yemek olarak bilinir ancak Kapadokya yöresel yeme içme kültürünün vazgeçilmez lezzetlerindendir. Testi de ağır ateşte saatlerce pişirilen kuzu eti, bulgur pilavı üzerinde servis yapılmaktadır. Kapadokya’ya sonbaharda giderseniz Çebiç yemeğinin en lezzetli halini tadabilirsiniz. Özellikle eylül ayında kuzular olgunlaştığı için bu dönemde oldukça lezzetli olmaktadır.

Etli Ekmek

Konya’nın meşhur etli ekmeğini bir de Kapadokya’da denemenizi tavsiye ediyoruz. Kıymalı pideyi andırmakta ancak hamuru çok daha ince olan, eti zırhla çekilerek hazırlanmaktadır. Hızlı bir şekilde karnınızı doyurarak Kapadokya gezinize kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız Etli Ekmek yemenizi öneriyoruz.

Mantı

Kayseri Mantı’sını bilmeyen yoktur. Kapadokya’da Kayseri Mantısının en lezzetli şeklini tadabilirsiniz. Etinin lezzeti hamurun lezzeti ile harmanlanarak ortaya nefis bir Kayseri mantısı çıkmakta ve Kapadokya’da hemen her restoranda bulunmaktadır.

Çömlek Fasulyesi

Çömlek diyarı Kapadokya’dan yine çömlekte pişen bir yemek… Kuru fasulye odun ateşinde haşlanır ve doğranmış etlerle birlikte bir çömleğin içine alınır, soğan, salça ilave edilerek közde pişirilmeye devam edilir. Kesinlikle denemenizi öneririz.

Düğü Çorbası

Düğü Çorbası

Düğü Çorbası

Düğü, ince bulgurdur. Kapadokya’ya özgü mis kokulu tereyağ ve salça kavrulur, su ilave edilir ve kaynamaya başlayınca düğü eklenir. İçinizi ısıtacak nefis bir lezzettir. Kapadokya bölgesinin en popüler yemeklerindendir. Yöre halkı oldukça yapmaktadır.

Sütlü çorba

Çok lezzetli olan çorba bulgur ve sütle pişirilmektedir. Hem besleyici hem de çok lezzetlidir. Kapadokya geziniz sırasında dinlenme molalarında içinizi ısıtıp, enerji verecek harika bir seçenektir.

Nohutlu yahni

Çömlek yemeklerinden bir tanesidir. Koyun eti ve soğan kavrulur, nohut eklenir ve çömleğe alınır. Salça ve su ilave edilerek tandırda pişirilir. Hem besleyici hem lezzetli bir yemektir.

Kayısı dolması

Kayısı ve et bir arada olur mu demeyin. Çok da güzel oluyor. Yapımı biraz zordur ancak lezzeti bu zorluğa değmektedir. Koyun eti ve kayısı ile yapılan yemek çömlekte pişmektedir.

Gendime

Soğan ve salça tereyağı ile kavrulur, yarma eklenir. Çömleğin içine önce kurutulmuş kemik yerleştirilir. Üzerine kavrulmuş yarma su koyulur. Tandırda pişirilir. Oldukça besleyici bir o kadar lezzetlidir.

Dıvıl

Haşlanmış patates ve bulgur birlikte yoğrulup küçük köfteler yapılır. Yağda kızartılır. Kapadokya yöresel yeme içme kültürünün temel lezzetlerinden biridir.

Ayva dolması

Ayva Dolması

Ayva Dolması

Kıyma ve ince bulgur karıştırılır. Ayvaların içi oyulduktan sonra bu karışımla doldurulur, Su ve pekmez eklenerek fırında pişirilir. Kesinlikle mükemmel bir yemektir. Tavsiye ediyoruz.

Kapadokya Şarapları

Kapadokya Bölgesi’nin bağlarından toplanan üzümlerle yapılan lezzetli Kapadokya şaraplarının ünü Türkiye’yi geçerek yurt dışına bile yayılmıştır. Ürgüp Bölgesinde bulunan yerli şarap üreticileri Turasan ve Kocabağ gibi meşhur firmalar yanı sıra nerdeyse evlerde bile şarap yapılmaktadır. Kapadokya gezinizde Turasan ve Kocabağ firmalarını ziyaret ederek şarap yapımına tanık olabilir, birbirinden lezzetli şarap çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz.

En bilindik şarap çeşitleri Seneler ve Emir şaraplarıdır. Kapadokya’dan dönerken almanızı öneriyoruz. Bölgenin iki önemli şarap üreticisi bulunmaktadır. Birisi Turasan diğeri ise Kocabağ olmaktadır. Son yıllarda şarap tadımı ücretli olmaktadır.

Kapadokya Yöresel Yeme İçme Mekanları

Kapadokya’da her türlü lezzeti ve yöresel yemekleri bulabileceğiniz birçok restoran, lokanta bulunmaktadır. En meşhur restoranları, Uçhisarda Le Mouton Rouge, Şüküroğlu Restoranı, Saklı Konak Restoranı, Asmalı konak dizisinin çekildiği Old Greek House Restoranı yöresel lezzetleri sunmaktadır. Kapadokya kahvaltı mekanları için tıklayabilirsiniz. Kapadokya Balon Turu için tıklayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*