Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Kapadokya’ ya geldiğinizde yapabileceğiniz birçok aktivite vardır. Hem muhteşem Kapadokya vadilerini gezebilir, hem mağara otellerde konaklama yapabilir hem de birbirinden keyifli aktiviteler ile eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Kapadokya yapılacaklar listesi oluşturursak herhalde ilk başta balon turunu yazabiliriz. Ama Kapadokya denilince sadece akla balon turları gelmemeli. Özellikle vadiler arasında yapılan at turları sizleri başka bir dünyaya götürürken,

Kapadokya’ ya Aktivitelerinden Aşk Vadisi Atv Turu

Kapadokya her mevsim başka güzel. Dolayısıyla sadece bu atmosferi merak eden ziyaretçiler yalnızca bir dönem gitmek yerine her dönem Kapadokya’ya gidebiliyorlar. Mevsimler değişir Kapadokya büyüsünden hiçbir şey kaybetmiyor. Peki ya bölgede yapılabilecek etkinlikler? Onlar mevsimlere göre değişiklik gösteriyorlar mı? Kar yağarken, gün doğumunda ya da gece yılın her anında ayrı etkinlikler Nevşehir’de sizleri bekliyor.

Kapadokya’da Hangi Aktiviteler Var?

Balon turu, ATV turu, at binme ve safari gibi birçok etkinliğin yer aldığı Kapadokya’da herkese uygun eğlence mümkün. Unutulmaz anlar yaşayacağınız bölgede yılın her günü tüm etkinlikleri yapılmıyor. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce hangi etkinliği yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Buna göre seyahat planınızı düzenleyerek gerekli rezervasyonları yaptırarak tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Uçuşları

Yılın en az 5 ayında yapılan balon turları, ziyaretçilerin yaklaşık olarak 20 km’lik alanı kuşbakışı görmesini sağlamaktadır. En az 6 en çok 28 kişinin sepete binerek yaptığı gezi sabahın erken saatlerinde yapılıyor. Her hava koşulunda yapılamayan tur için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Rezervasyonunuz yok ise yaz aylarında boşta kalabilirsiniz. Bu sebeple rezervasyon yaptırmanız çok önemlidir.

Kapadokya ATV Turu

ATV turları, ziyaretçilerin özellikle arabalar ile ulaşamadıkları vadi gibi alanlara ulaşmasında büyük katkıda bulunmaktadır. Bu yüzden oldukça da fazla tercih ediliyor. Eğer kendi aracınızla seyahate çıkmadıysanız veya araç kiralamadıysanız ATV turu kesinlikle seyahatinize hem heyecan katacak hem de zaman kaybınızı önleyecek.

Kapadokya Klasik Araba Turu

Özellikle düğün, nişan, söz gibi merasim fotoğraf çekimleri için kullanılan bu araçlar aynı zamanda seyahat için gelen gezginle tarafından da tercih edilmektedir. Konforlu seyahat olanağı sağlayan araçlarla Kapadokya turunuz keyifli geçecek. Özellikle görsel açıdan size bir çok noktada fotoğraf çekme imkanı sunacak olan klasik araba turları şöförlü yapılmaktadır.

Kapadokya At Binme Turu

Güzel Atlar Ülkesine gelip ata binmemek olmaz. Günün herhangi bir saatinde yapabileceğiniz at binme turları ile gününüzü daha keyifli hale getirebilirsiniz. Atlarla tur saatlik olarak yapılmaktadır. At binme turu yapabilmek için çiftliklere gitmeniz yeterli olacaktır. Yada rezervasyon yaptırarak sizleri otellerinizden alıp tur sonunda da geri bırakmaktadırlar. Standar ata binme turları 2 saat yapılmaktadır.

Kapadokya 4×4 Jeep Safari Turları

Jeep safari turları kapadokya’nın 12 ay süren aktiviteleri arasındadır. Ne zaman Kapadokya bölgesine gelirseniz jeep safari turlarına katılabilirsiniz. Jeep turları standart olarak 2 saat olarak sürmektedir. Sizleri otelinizden almakta ve tur sonunda gene otelinize geri bırakılmaktasınız. Kapadokya jeep safari turlarını eğer isterseniz 3-4-5 saat gibi daha uzun sürelerde yapabilirsiniz. 1 jeep’ e 4 kişi binilmektedir. Jeep turları sadece size özel olduğundan ister 1 kişi ister 4 kişi olun sadece size özel yapılmaktadır.

Aşk Vadisi (Aşıklar Vadisi) Hikayesi

Diğer adıyla Bağdere Vadisi olarak bilinen Aşıklar Vadisi, Kapadokya turuna çıkmış tüm seyahat severlerin uğrak noktası. Aşık olmayanları bile kendine aşık eden vadi eşsiz bir atmosfere sahip. Aynı zamanda bu vadinin adını aldığı büyüleyici bir öyküsü de var.

Geçmiş zamanlarda muntazam bir güzelliği olan suyu da oldukça gür akan bir köy varmış. Meyve ve sebze açısından da bir hayli bereketli olan bu köyde on sülale yaşarmış. Bir gün iki sülale arasında kavga olmuş. Bu kavganın ardından ise köy resmen ikiye ayrılmış. Kavganın tarafları ise bir zaman sonra köyde duramayacak hale gelmişler. Köyler ayrıldığı içinde bu iki köyden gençler birbirleriyle konuşamazlarmış. Ancak bu duruma isyan eden iki köylü iki genci tanıştırma kararı almış. Ve gençler birbirlerine ilk görüşte aşık olmuşlar. Köy halkına yayılan bu aşk, iki köyü birbirlerine daha da düşman olacak hale getirmiş. Her ne kadar büyüler yapılsa da, kavgalar çıkarılıp tehdit edilseler de bu iki genci ayıramamışlar. Gençler en sonunda evlendirilmiş. Gel zaman git zaman iki gencin dünya güzeli çocukları olmuş. Ancak iki ayrı köydeki bu savaşı bitirmeyen ahali oğlanı öldürür. Kız ise kocasının ölümüne dayanamayıp intihar eder. İki aşık gencin ölümünün ardından ise Allah’ın bu vadiye taş yağdırdığı konuşulur. Bu taşlar ise gençlerin kavuşmasını istemeyen herkesi öldürür. Rivayete göre bu vadiye hala bu ölen çiftin ruhlarının sık sık uğradığı ve geriye kalan çocukları ile konuştuğu söylenir.    

Aşıklar Vadisi ATV Turu

Aşıklar Vadisi’ne geldiğinizde sizi birçok güzel etkinlik bekliyor olacak. Günbatımı, at binme turları, ATV turu gibi her an seyahatinizi daha keyifli hale getirebileceğiniz birçok alan bulunuyor. Şüphesiz bir vadide gezinmenin en kolay ve en zevkli hali de ATV turudur.

Aşıklar Vadisi’nde yer alan birçok tur firması ile ATV turlarına kolayca erişebilirsiniz. Aynı zamanda ATV turları için ehliyet zorunluluğu bulunmamaktadır. 10 yaş ve üzeri misafirler atv turlarına katılabilmektedir. Bu sayede isteyen herkes bu turu yapabiliyor. Bazı tur acentelerinde ATV turları için rehber desteği de sağlanmaktadır. Rehberlerle hem gezdiğiniz yeri öğreneceksiniz hem de vakit kaybı olmadan hızlıca diğer tarihi bölgelere erişebileceksiniz. Dolayısıyla ATV turları, diğer tur seçenekleri arasında daha avantajlarla doludur.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*