Kapadokya Çömlek Yapımı

Kapadokyada Çömlek Yapımı

Kapadokya çömlek yapımı sanırız duymayan kalmamıştır. Kızılırmak nehrinin uzun bir yolculuk sonucu getirip de Avanos’ta biriktirdiği kızıl kumların hikâyesi… Kapadokya’ya geldiğinizde testide içtiğiniz bir suyun veya çömlekte yediğiniz bir kebabın böyle uzun bir hikâyesi olacağını hiç düşündünüz mü? Avanos çömleklerinin işte böyle uzuuunn bir hikâyesi var. Kızılırmak Nehrinden ve Avanos Dağlarından uzun bir yolculukla gelip Avanos’ta biriken kumların bir zanaatkârın elinde çamurdan çömleğe, testiye kap kacağa dönüşme hikâyesi bu. Sizlerde kapadokya bölgesinde çömlek yapımı ve atölyeleri görmek isterseniz bize +90 532 453 03 63 nolu bu numaradan ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Çömlek Yapımı

Kapadokya Çömlek Yapımı

Kapadokya çömlek yapımı içi birçok atölye sizleri beklemektedir. Çömlek atölyeleri çoğunlukla Göreme ve avanos bölgelerinde bulunmaktadır. Tüm bu atölyeleri giriş yapıp deneyimlemek ücretsizdir. Çömlek yapımında kullanılan kil maddesinin kaynağı kapadokya bölgesidir. Hal böyle olunca atölyelerde bu deneyimi yapabilirsiniz. Sadece kil almanız yeterli olacaktır. Çok cüzi fiyatlara atölyelerin içerisinde bu killeri alarak deneyimli hocalarımız ile çömlek yapabilir. Sonrasında bu yaptığınız çömlekleri adresinize kargolatabilirsiniz. Eğer kapadokya bölgesinde bulunuyorsanız ve ziyarette bulunduysanız bu tecrübeyi çok kolay deneyimleyebilirsiniz. Bazı atölyelerde modern tezgahlar bulunurken bazı atölyelerde daha klasik tezgahlar bulunmaktadır.

Avanos, Nevşehir sınırları içerisinde bulunur ve Kapadokya’nın bir ilçesidir. Burası tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Orada yaşayan her medeniyet Avanos’a farklı bir isim verirken Avanos’u Avanos yapan Selçuklu Medeniyeti olmuştur. Selçuklular çanak çömlek yapan kasaba anlamına gelen “Evenöz” kelimesini kullanmışlardır Avanos için. Zamanla ismi değişerek Avanos olarak anılamaya başlanmıştır.

Kapadokya Çömlek yapımı çok eski el sanatlarından bir tanesidir. Tarımın ve yerleşik hayatın başlamasıyla birlikte çanak çömlek yapımının başladığı bilinmektedir. Bundan dolayı da çömlekçiliğin Hititlere kadar dayandığını söyleyebiliriz. Avanos Kızılırmak Nehri kenarında bir yer olduğu için tarih boyunca Hititler, Frigler, Medler, Persler, Kapadokya Krallığı, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle de birçok kültürün sentezlendiği bir yer olarak kültürel çeşitlilik açısında oldukça zengindir. Özellikle Avanos ilçesinde çömlek yapımı bir ata sporu gibidir. Küçük yaşlarda çoğu kimse okullarda ve sonrasında çömlek yapımı ile iştirak etmektedir.

Kapadokya Çömlek Yapımı Hikâyesi

Avanos eskiden beri yapılan günümüzde de yapılmaya devam eden çömleklerin diyarıdır. Çamurun şekil bulduğu her türlü araç gerecin rahatlıkla yapılmasıyla tanınmıştır. Şimdi gelin Kapadokya çömlek yapımı hikâyesi nasılmış birlikte bakalım.

Toprağın çamura, çamurun çömleğe, testiye dönüşme hikâyesinde başkahramanın zanaatkâr eller olduğu aşikârdır. Bir usta sabırla oturur çömlek çarkının başına. Çünkü bilir ki her çömleğin bir emeği, bir hikâyesi vardır. Döndürdükçe bir çamur yığını değil emek döner çarkta. Sonra o marifetli eller bir çanak çömlek çıkarır ortaya. Ancak bilin ki Kapadokya çömlek yapımı burada bitmedi. Sonra belli bir müddet kuruması beklenir ve yapılan ürünler fırınlanmaya gönderilir. Yaklaşık 3 gün yüksek ateşli fırınlarda pişen çömlekler soğumaya bırakılır. Ardından sertleşen toprağı parlatma ve daha da sağlamlaştırma için cilalama işlemleri uygulanır. Sonrasında maharetli eller kazıyarak veya elleriyle rengârenk killeri sürerek çömlekleri süslerler. Bu boyama işlemi boyanın içerisine “sır” adı verilen madde karıştırılarak da yapılır. Görüldüğü gibi bir çömlek aslında birçok emeği ve işçiliği barındıran bir göz nurunun hikâyesidir.

Kapadokya Seramik Atölyesi

Kapadokya Seramik Atölyesi

Kapadokya çömlek yapımı daha çok Avanos ile özdeşleşmiştir. Öyle ki Avanos’u Avanos yapan da bu çanak çömlekler olmuştur. Çömlek imalathanelerine “çanakhane “ veya “işlik” adı verilir. Sizin de Kapadokya’ya yolunuz düşerse mutlaka bu çanakhanelerden birisine giderek bu mükemmel ve nostaljik geleneği deneyimlemelisiniz.

Kapadokya çömlek yapımı etkinliği için kırmızı tura katılmanız yeterli olacaktır. Kırmızı tur sayesinde hem Kapadokya’yı enine boyuna gezecek ve en popüler yerlerini göreceksiniz, hem de tur sonrasında Avanos çömlek atölyelerine giderek kendi çömleğinizi yapabileceksiniz. Burada çömlek ustaları eşliğinde çamurun harika bir objeye dönüş hikâyesini kendiniz için ilk defa yazacaksınız. Ayrıca burada yaptığınız bu çömlek veya kap kacaklarınızı diğer işlemlerden geçirdikten sonra ustalarımız sizler adına kargolayabilmektedirler. Ancak isterseniz kendi yaptığınız ürünü kuruduktan sonra da alıp gidebilirsiniz. Bunun için yaptığınız çalışmayı bulunduğunuz seramik atölyesine bırakabilirsiniz. Burada fırınlanan çalışmalarının verniklenip sonrasında adresinize kargolanmaktadır. Bu süre ortalama 7 gün 1 hafta arasında olmaktadır.

Tüm bu güzel macera ve Kapadokya çömlek yapımı deneyimi için firmamızın yetkilileriyle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Sezon sonunda veya erken yapılan rezervasyonlarda avantajlı fiyatlardan yararlanarak turlarımıza katılabilirsiniz.

Kapadokya Çömlek Yapımı Tur Detayları

Kapadokya çömlek yapımı aktivitesi kapsamında kırmızı turumuz bulunur. Turun ilk bölümünde Uçhisar Kale Altı, Göreme Açık Hava Müzesi, Aşk Vadisi, Çavuşin Köyü Harabeleri gezilir ve öğle yemeği molası verilerek güzelce dinlenilir. Ardından tekrar yolculuk başlar. İkinci kısımda da Avanos Çanak Çömlek Atölyesi, Paşabağ Peri Bacaları, Devrent Vadisi (Hayal Vadisi), Ürgüp Peri Bacaları(Üç Güzeller) gezilerek şarap tadımı ile turumuz sonlandırılır. Tur sırasında birçok farklı lokasyonu görürken aynı zamanda çömlek yapımına da katılacaksınız. Kırmızı tura katılmanızın en büyük avantajlarından bir tanesi ise rehberinizin siz gitmeden önce çömlek yapımı ve bölgenin seramik atölyelerindeki başarısını anlatacak olmasıdır.

Kapadokya Çömlek Yapımı Rezervasyon Hakkında

Firmamız Kapadokya çömlek yapımı aktivitesi için daha geniş bir tur programına sahiptir. Bu tur programı kırmızı turdur. Yukarıda detayları verilmiştir. Erken rezervasyon yaptırarak indirimli fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

0533 453 03 63 numaralı telefondan bizi arayarak veya whatsapp üzerinden bize ulaşarak tüm sorularınızı sorabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Kapadokya çömlek yapımına dilerseniz kendiniz gidebilirsiniz. Yada Kapadokya kırmızı tur etkinliğine katılarak tur sırasında çömlek yapımını deneyimleyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında fazlasıyla kalabalık olacağından sizlere birkaç tavsiyemiz olacaktır. Çömlek yapımı için seramik atölyelerine gittiğinizde sıra beklememek yada daha sakin yavaş bir tur yapmak istiyorsanız erken gitmenizde fayda vardır. Gün içerisinde çömlek yapımı için öğleden sonraya kalırsanız tur araçları ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple öğleden önce seramik atölyelerine gitmeniz tavsiyemizdir.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*